среда, 4 июля 2018 г.

პროექტის სახელწოდება: „ქალაქი, რომელიც ჩემს ქალაქს არ ჰგავს!“


1. პროექტის სახელწოდება: „ქალაქი, რომელიც ჩემს ქალაქს არ ჰგავს!“
2.
პროექტის მთავარი იდეა (თემა) 1-2 წინადადებით: პროექტის იდეა მდგომარეობს იმაში, რომ მოსწავლეები გაეცნობიან მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქს, ისტ-ის გამოყენებით მოიძიებენ მასზე ინფორმაციას, დაამუშავებენ და წარუდგენენ აუდიტორიას. შეძლებენ დამოუკიდებლად მუშაობას; გამოიმუშავებენ გუნდური მუშაობის უნარს; განსაზღვრავენ დროს;
3.
პროექტის აქტუალობ:   ბავშვებს აქვთ შესაძლებლობა გამოიყენონ  ინტერნეტ სივრცე უფრო პროდუქტულად. სკოლაში მიღებული ცოდნა გამოიყენონ პრაქტიკაში. პროექტის მეშვეობით გამოუმუშავდებათ მათ შემოქმედებითი და კრიტიკული აზროვნების უნარი
4. პროექტის მიზნები: საინფორმაციო-სარეკლამო ტექსტის შექმნის სწავლა
5. მონაწილეთა ასაკი: 16 წელი
6. ვადები/ხანგრძლივობა: სამი გაკვეთილი
7.
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას: საინფორმაციო-სარეკლამო ბუკლეტები, ვებ გვერდი; ფეისბუქგვერდი; ბლოგი
8.პროექტისათვის საჭირო ძირითადი რესურსები: ინტერნეტი
9. პროექტის მსვლელობა (ძირითადი აქტივობები):
9.1. საყვარელი ქალაქის არჩევა; სამუშაო ჯგუფების შექმნა(მოსწავლეთა გადანაწილება ჯგუფებში ინტერესების და შესაძლებლობების მიხედვით)
9.2 ინტერნეტის გამოყენებით საჭირო და საინტერესო ინფორმაციის მოძიება.
9.3. ინფორმაციის დახარისხება,დამუშავება.
9.4 საინფორმაციო-სარეკლამო ბუკლეტის, ვებ გვერდის ; ფეისბუქგვერდის;  ბლოგის შექმნა.
9.5 შექმნილი მასალის გამოყენება,რეკლამირება
10.
საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი: :მოსწავლეს შეუძლია პრაგმატული ხასიათის ინფორმაციული ტექსტების (რეკლამის, აფიშის, ტელეგადაცემების, ფილმების ანონსის, ანოტაციის) წერა.
  • წინასწარ მოცემული პირობის მიხედვით ადგენს მცირე ზომის სარეკლამო ტექსტებს (რეკლამა, აფიშა);
  • განსაზღვრავს სარეკლამო ტექსტის მიზანს, ტექსტის ფორმატსა და ადრესატს და იძლევა შესაბამის რჩევა-დარიგებებს (მაგ. რატომ უნდა უყუროს ამა თუ იმ გადაემას, ფილმს  და სხვა);
  • მიუთითებს ფაქტობრივ ინფორმაციას (მაგ., თარიღი, ფასი, ადგილი, პირობები და სხვა);

1
1. პროექტის ხელმძღვანელი (მასწავლებელი): დალი ოსეფაშვილი
1
2. პროექტის  ხელმძღვანელის ელ. ფოსტა: daliosepashvili7@gmail.com
13. პროექტის ვებ გვერდი/ბლოგი: https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=4680816335878695550#allposts


вторник, 3 июля 2018 г.

გაკვეთილის გეგმა; შეფასების რუბრიკა


გაკვეთილის გეგმა
პედაგოგი: დალი ოსეფაშვილი
საგანი: ქართული ენა
კლასი:
დონე: A2
 კლასის პროფილი: სსსმ მოსწავლე არ მყავს

 თემა: სასწავლო მასალა წერის უნარ-ჩვევების გასავითარებლად
გაკვეთილის მიზანი:  საინფორმაციო-სარეკლამო ტექსტის შექმნის სწავლა

 შესაბამისობა ესგსთან:მოსწავლეს შეუძლია პრაგმატული ხასიათის ინფორმაციული ტექსტების (რეკლამის, აფიშის, ტელეგადაცემების, ფილმების ანონსის, ანოტაციის) წერა.
  • წინასწარ მოცემული პირობის მიხედვით ადგენს მცირე ზომის სარეკლამო ტექსტებს (რეკლამა, აფიშა);
  • განსაზღვრავს სარეკლამო ტექსტის მიზანს, ტექსტის ფორმატსა და ადრესატს და იძლევა შესაბამის რჩევა-დარიგებებს (მაგ. რატომ უნდა უყუროს ამა თუ იმ გადაემას, ფილმს  და სხვა);
  • მიუთითებს ფაქტობრივ ინფორმაციას (მაგ., თარიღი, ფასი, ადგილი, პირობები და სხვა);

შესაბამისობა ევროჩარჩოსთან:შემსწავლელს შეუძლია ნაცნობი თემების შესახებ მარტივი ტექსტების შედგენა, საკუთარი აზრის წერილობით ჩამოყალიბება, მარტივი ისტორიის მოყოლა (მაგ., ლამაზად გატარებული არდადეგების ან მომავალი ცხოვრების შესახებ).
 მოსალოდნელი შედეგი:
·         მოსწავლეები დაამუშავებენ შესაბამის ლექსიკას.
·         შეასრულებენ გრამატიკულ სავარჯიშოებს, რომლებიც დაეხმარება მათ დავალების შესრულებაში
·         მოსწავლეები გაეცნობიან ბუკლეტის შექმნის პრინციპს და შექმნიან საინფორმაციო-სარეკლამო ბუკლეტს








N
აქტივობა
ორგანიზება
რესურსი
დრო
შენიშვნა
1
გამოწვევა. ასოციაციური რუკის შექმნა საყვარელი  ქალაქის შესახებ
ინდივიდუალურად
ფურცელი
პროექტორი; კომპიუტერი
5წთ
მოსწავლეები ქმნიან ასოციაციურ რუკას საყვარელი ქალაქის შესახებ
2
ტექსტის წაკითხვა-გაგება-გააზრება
ტექსტის გლობალური გაგება
ინდივიდუალურად
ტექსტი
10
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს და წინადადებებს უწერენ შესაბამის ნომრებს
3
ლექსიკის გააქტიურება
წყვილებში
სამუშაო ფურცელი
3
მოსწავლეები ნაკლულ ტექსტს ავსებენ  წინასწარ მოცემული სიტყვებით (სავ. N2)
4
გრამატიკული კონსტრუქციების გამოყენება მოცემული ტექსტის სტრუქტურირებისთვის
ინდივიდუალურად
სამუშაო ფურცელი
პროექტორი; კომპიუტერი
2
მოსწავლეები მოცემული კონსტრუქციების გამოყენებით ადგენენ წინადადებებს (სავ N3)
5
ლექსიკის გამდიდრება  ფრაზების შედგენა.
ინდივიდუალურად
სამუშაო ფურცელი
10
მოსწავლეებიადგენენ ფრაზებს (სავ.N4)
6
ვენის დიაგრამის შევსება
წყვილებში
სამუშაო ფურცელი
7
მოსწავლეები ტექსტზე დაყრდნობით ავსებენ ვენის დიაგრამას(სავ.N5)
7
ტექსტის გაგება-გამოყენება; არსებული ცოდნის მობილიზება

ინდივიდუალურად
სამუშაო ფურცელი
3
მოსწავლეები მოცემულ სიტყვებს უწერენ ანტონიმებს(სავ N6)
8
(ინფორმაციის დახარისხება) ფრაზები სწორად დაუკავშირე ბა ერთმანეთთან. გაითვალისწინე, რომ ორი ფრაზა ზედმეტია.
ინდივიდუალურად
სამუშაო ფურცელი
5
მოსწავლეები ახარისხებენ ინფორმაციას. მასწავლებელი მიუთითებთ მათ,რომ რამდენიმე წინადადება ცხრილში ზედმეტია (სავ N7)
9
საკომუიკაციო სიტუაციაში შესწავლილ კონსტრუქციების ან ახალ ლექსიკის გამოყენება
ინდივიდუალურად
სამუშაო ფურცელი
პროექტორი; კომპიუტერი
5
მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის მიერ წინასწარ გამზადებულ კითხვებს (სავ.N8)
10
ტრანსფერი



მოსწავლეები  ნასწავლი მასალის გამოყენებით ადგენენ საინფორმაციო-სარეკლამო ბუკლეტს.



დესკრიპტორები
კი
არა
ნაწილობრივ
შენიშვნა
          სასწავლო მასალის ავთენტურობა





          არის თუ არა განსაზღვრული საკომუნიკაციო მიზანი, რასაც ენის შემსწავლელმა უნდა გართვას თავი.





          აქვს თუ არა მიწოდებული შემსწავლელს მიწოდებული საყრდენი ტექსტი.






          არის თუ არა გამოყენებული გრამატიკული კონსტრუქციები მოცემული ტექსტის სტრუქტურირებისთვის (მყარი გამონათქვამები)





          დავალებები ინფორმაციის დახარისხებისთვის.





          დავალებები არსებული ცოდნის მობილიზებისათვის.





          დავალებები არის თუ არა ტექსტზე დაყრდნობით შემოთავაზებილუი გრამატიკული სავარჯიშოები, რომელთაც შემსწავლელი პრაქტიკულად გამოიყენებს.





          გრამატიკულ დავალებებში გამოყენებულია თუ არა აღმოჩენით სწავლების მეთოდი.






          არის თუ არა თემასთას დაკავშირებული რეპროდუცირების დავალება.





          არის თუ არა შეთავაზებული დავალება, სადაც ენის შემსწავლელი საკომუიკაციო სიტუაციაში გამოიყენებს შესწავლილ კონსტრუქციებს ან ახალ ლექსიკას.





          არის თუ არა გათვალისწინებული რეფერენციული ცოდნა .





          გათვალისწინებულია თუ არა სოციო-კულტურული ასპექტები.









პროექტის სახელწოდება: „ქალაქი, რომელიც ჩემს ქალაქს არ ჰგავს!“

1. პროექტის სახელ წოდება : „ქალაქი, რომელიც ჩემს ქალაქს არ ჰგავს!“ 2. პროექტის მთავარი იდეა (თემა) 1-2 წინადადებით : პროექტის იდეა მდ...