გაკვეთილის
გეგმა
პედაგოგი: დალი ოსეფაშვილი
საგანი: ქართული ენა
კლასი:
დონე:
A2
კლასის პროფილი:
სსსმ მოსწავლე არ მყავს
თემა: სასწავლო მასალა წერის უნარ-ჩვევების
გასავითარებლად
გაკვეთილის მიზანი: საინფორმაციო-სარეკლამო
ტექსტის შექმნის სწავლა
შესაბამისობა
ესგსთან:მოსწავლეს შეუძლია
პრაგმატული ხასიათის
ინფორმაციული ტექსტების
(რეკლამის, აფიშის,
ტელეგადაცემების, ფილმების
ანონსის, ანოტაციის)
წერა.
- წინასწარ მოცემული პირობის მიხედვით ადგენს მცირე ზომის სარეკლამო ტექსტებს (რეკლამა, აფიშა);
- განსაზღვრავს სარეკლამო ტექსტის მიზანს, ტექსტის ფორმატსა და ადრესატს და იძლევა შესაბამის რჩევა-დარიგებებს (მაგ. რატომ უნდა უყუროს ამა თუ იმ გადაემას, ფილმს და სხვა);
- მიუთითებს ფაქტობრივ ინფორმაციას (მაგ., თარიღი, ფასი, ადგილი, პირობები და სხვა);
შესაბამისობა ევროჩარჩოსთან:შემსწავლელს შეუძლია ნაცნობი თემების შესახებ მარტივი ტექსტების შედგენა, საკუთარი აზრის წერილობით ჩამოყალიბება, მარტივი ისტორიის მოყოლა (მაგ., ლამაზად გატარებული არდადეგების ან მომავალი ცხოვრების შესახებ).
მოსალოდნელი
შედეგი:
·
მოსწავლეები დაამუშავებენ შესაბამის ლექსიკას.
·
შეასრულებენ გრამატიკულ სავარჯიშოებს, რომლებიც დაეხმარება
მათ დავალების შესრულებაში
·
მოსწავლეები გაეცნობიან ბუკლეტის შექმნის პრინციპს და
შექმნიან საინფორმაციო-სარეკლამო ბუკლეტს
N
|
აქტივობა
|
ორგანიზება
|
რესურსი
|
დრო
|
შენიშვნა
|
1
|
გამოწვევა. ასოციაციური რუკის შექმნა
საყვარელი ქალაქის შესახებ
|
ინდივიდუალურად
|
ფურცელი
პროექტორი; კომპიუტერი |
5წთ
|
მოსწავლეები ქმნიან ასოციაციურ რუკას
საყვარელი ქალაქის შესახებ
|
2
|
ტექსტის წაკითხვა-გაგება-გააზრება
ტექსტის გლობალური გაგება
|
ინდივიდუალურად
|
ტექსტი
|
10
|
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს და
წინადადებებს უწერენ შესაბამის ნომრებს
|
3
|
ლექსიკის გააქტიურება
|
წყვილებში
|
სამუშაო ფურცელი
|
3
|
მოსწავლეები ნაკლულ ტექსტს ავსებენ წინასწარ მოცემული სიტყვებით (სავ. N2)
|
4
|
გრამატიკული
კონსტრუქციების გამოყენება მოცემული ტექსტის სტრუქტურირებისთვის
|
ინდივიდუალურად
|
სამუშაო ფურცელი
პროექტორი; კომპიუტერი |
2
|
მოსწავლეები მოცემული კონსტრუქციების
გამოყენებით ადგენენ წინადადებებს (სავ N3)
|
5
|
ლექსიკის გამდიდრება ფრაზების შედგენა.
|
ინდივიდუალურად
|
სამუშაო ფურცელი
|
10
|
მოსწავლეებიადგენენ ფრაზებს (სავ.N4)
|
6
|
ვენის დიაგრამის შევსება
|
წყვილებში
|
სამუშაო ფურცელი
|
7
|
მოსწავლეები ტექსტზე დაყრდნობით ავსებენ
ვენის დიაგრამას(სავ.N5)
|
7
|
ტექსტის გაგება-გამოყენება; არსებული ცოდნის მობილიზება
|
ინდივიდუალურად
|
სამუშაო ფურცელი
|
3
|
მოსწავლეები მოცემულ სიტყვებს უწერენ
ანტონიმებს(სავ N6)
|
8
|
(ინფორმაციის დახარისხება) ფრაზები სწორად დაუკავშირე ბა ერთმანეთთან. გაითვალისწინე, რომ ორი ფრაზა ზედმეტია.
|
ინდივიდუალურად
|
სამუშაო ფურცელი
|
5
|
მოსწავლეები ახარისხებენ ინფორმაციას.
მასწავლებელი მიუთითებთ მათ,რომ რამდენიმე წინადადება ცხრილში ზედმეტია (სავ N7)
|
9
|
საკომუნიკაციო სიტუაციაში შესწავლილი კონსტრუქციების ან ახალი ლექსიკის გამოყენება
|
ინდივიდუალურად
|
სამუშაო ფურცელი
პროექტორი; კომპიუტერი |
5
|
მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის
მიერ წინასწარ გამზადებულ კითხვებს (სავ.N8)
|
10
|
ტრანსფერი
|
მოსწავლეები ნასწავლი მასალის გამოყენებით ადგენენ საინფორმაციო-სარეკლამო
ბუკლეტს.
|
დესკრიპტორები
|
კი
|
არა
|
ნაწილობრივ
|
შენიშვნა
|
•
სასწავლო მასალის
ავთენტურობა
|
||||
•
არის თუ არა
განსაზღვრული საკომუნიკაციო მიზანი, რასაც ენის შემსწავლელმა უნდა გართვას თავი.
|
||||
•
აქვს თუ არა
მიწოდებული შემსწავლელს მიწოდებული საყრდენი ტექსტი.
|
||||
•
არის თუ არა გამოყენებული გრამატიკული კონსტრუქციები მოცემული
ტექსტის სტრუქტურირებისთვის (მყარი გამონათქვამები)
|
||||
•
დავალებები
ინფორმაციის დახარისხებისთვის.
|
||||
•
დავალებები არსებული
ცოდნის მობილიზებისათვის.
|
||||
•
დავალებები არის თუ
არა ტექსტზე დაყრდნობით შემოთავაზებილუი გრამატიკული სავარჯიშოები, რომელთაც
შემსწავლელი პრაქტიკულად გამოიყენებს.
|
||||
•
გრამატიკულ
დავალებებში გამოყენებულია თუ არა აღმოჩენით სწავლების მეთოდი.
|
||||
•
არის თუ არა თემასთას
დაკავშირებული რეპროდუცირების დავალება.
|
||||
•
არის თუ არა შეთავაზებული
დავალება, სადაც ენის შემსწავლელი საკომუნიკაციო სიტუაციაში გამოიყენებს შესწავლილ კონსტრუქციებს ან
ახალ ლექსიკას.
|
||||
•
არის თუ არა
გათვალისწინებული რეფერენციული ცოდნა .
|
||||
•
გათვალისწინებულია თუ
არა სოციო-კულტურული ასპექტები.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий